بازسازی ACL

استفاده از آلوگرافت در بازسازی رباط صلیبی قدامی

استفاده از آلوگرافت در بازسازی رباط صلیبی قدامی

پارگی رباط صلیبی قدامی شایعترین ترومای زانو است. معمولا افراد که دچار آسیب یا پارگی کامل رباط صلیبی قدامی (ACL) می شوند تحت جراحی بازسازی رباط صلیبی قدامی  قرار می گیرند.

جراحی بازسازی رباط صلیبی قدامی
جراحی بازسازی رباط صلیبی قدامی

 

زمانی که تصمیم به جراحی گرفته می شود، باید مشخص گردد که از چه نوع گرافتی برای بازسازی رباط صلیبی قدامی استفاده شود. منابع مختلف تاندون برای بازسازی وجود دارد که هر یک مزایا و عوارض خاص خود را دارند. پزشک جراح با در نظر گرفتن شرایط بیمار بهترین گزینه و روش درمانی را انتخاب می کند.

اتوگرافت (Autograft) :

استفاده از بافتی که از بدن خود بیمار گرفته می شود. استفاده از اتوگرافت بهترین و رایج ترین انتخاب جهت بازسازی رباط صلیبی قدامی (ACL) می باشد. در اتوگرافت از تاندون کوادریسپس، تاندون پاتلا و لیگامان های همسترینگ استفاده می شود. به طور کلی بررسی ها نشان داده اند که پیوند های اتوگرافت معمولا موفق تر می باشند

مزایا : اتوگرافت یک رویکرد طبیعی تر برای جراحی ACL است زیرا از بافت بدن خود فرد استفاده می کند و تقریباً خطر رد شدن را از بین می برد.

عوارض: برای گرفتن نمونه اتوگرافت به زمان جراحی بیشتری و زمان طولانی تری بیهوشی نیاز است. ممکن است برای به دست آوردن اتوگرافت به چندین محل برش نیاز باشد که می تواند خطر آسیب یا آسیب عصبی را افزایش دهد.

جراحی بازسازی رباط صلیبی قدامی
جراحی بازسازی رباط صلیبی قدامی

آلوگرافت (Allograft) :

وقتی بافت از اهدا کننده گرفته می شود الوگرافت نامیده می شود.

آلوگرافت معمولاً در بیماران 30-35 سال و بالاتر توصیه می شود. آلوگرافت ها به طور ویژه استریل می شوند تا از انتقال و رد بیماری پیوند به میزبان جلوگیری شود. آنها اساسا داربست های کلاژنی هستند که هیچ ماده سلولی ندارند و بنابراین خطر رد توسط سیستم ایمنی وجود ندارد.

مزایا:

کاهش مدت زمان جراحی و کاهش تعداد و طول برش های جراحی نسبت به اتوگرافت، حفظ ساختارهای طبیعی که معمولاً برای بازسازی ACL با پیوند اتوگرافت (همسترینگ، تاندون کشکک، تاندون چهارسر ران و غیره) مورد نیاز است، حداقل تحلیل عضلانی، درد و تورم کمتر از مزایای استفاده از بافت آلوگرافت می باشند. استفاده از آلوگرافت برای بیمارانی که آسیب های شدید شامل چندین رباط در زانو دارند، به گزینه ای مطمئن تر و قابل قبول تر تبدیل شده است.

عوارض:

در برخی موارد، پیوند آلوگرافت ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا به طور کامل بهبود یابد در عین حال ریسک بیشتر پارگی مجدد و خطر انتقال عفونت از عوارض آلوگرافت می باشد.

استفاده از آلوگرافت در جراحی بازسازی رباط صلیبی قدامی
استفاده از آلوگرافت در جراحی بازسازی رباط صلیبی قدامی

 

تاریخچه استفاده از آلوگرافت در بازساز ی تاندون های زانو بیشتر در موارد بازسازی صدمات چند لیگامانی و بازسازی لیگامان استفاده صلیبی خلفی می باشد و کم تر در بازسازی آسیب ایزوله ACLشده است، با این حال شرایطی وجود دارند  که استفاده از آلوگرافت ارجح است. این موارد عبارتند از :

  • بیمارانی که شلی لیگامانی یا نرمی رباط (ligament laxity) دارد . در این بیماران زانو بیش از حد باز می شود
  • افرادی که نیاز به بازسازی چند رباط دارند
  • افرادی که نیاز به جراحی مجدد دارند
  • بیماران بالای چهل سال که رباط های آنها کیفیت مطلوبی ندارند
  • بازسازی ALL: کسانی که ACL آنها پاره است و PIVOT TEST مثبت دارند، این افراد حتما باید تحت بازسازی ALL قرار گیرند در غیر این صورت رباط صلیبی آنها مجددا دچار پارگی می شود.
بازسازی رباط صلیبی قدامی | بازسازی ALL
بازسازی ALL

 

دکتر سلیمانها

متخصص ارتوپدی و فوق تخصص جراحی زانو ( mehran soleymanha )
دانشیار گروه ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی گیلان
عضو انجمن جراحان زانو و آسیب های ورزشی

دکتر مهران سلیمانها

متخصص ارتوپدی – فوق تخصص جراحی زانو دانشیار گروه ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی گیلان عضو انجمن جراحان زانو و آسیب های ورزشی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا