آرتروپلاستی ( جراحی تعویض مفصل)

عوارض جراحی تعویض مفصل همزمان دو زانو

عوارض جراحی تعویض مفصل همزمان دو زانو

 

در جراحی تعویض مفصل همزمان دو زانو (bilateral TKA / double knee replacement surgery)، طی یک عمل جراحی هر دو زانوی بیمار تعویض می شود.

تعویض مفصل همزمان دو زانو
تعویض مفصل همزمان دو زانو

 

تعویض مفصل همزمان دو زانو
تعویض مفصل همزمان دو زانو

روند این جراحی، ریسک های آن و مسائل بعد از عمل موارد مهمی هستند که باید مورد توجه قرار گیرند و به بیمار آگاهی داده شود.

چه کسانی می توانند کاندید جراحی همزمان هر دو مفصل زانو باشند:

  • افراد دچار آرتروز شدید هر دو مفصل زانو که از لحاظ بدنی و جسمانی در شرایط مناسبی به سر می برند

قبل از جراحی تعویض مفصل همزمان دو زانو پزشک جراح با توجه به شرایط فیزیکی و سلامت بیمار ، با مشورت با متخصص قلب، متخصص داخلی و در صورت نیاز متخصص ریه ، تایید می کند که آیا فرد گزینه مناسبی برای این جراحی است یا خیر.

  • افرادی که بیماری زمینه ای مثل دیابت نداشته باشند

از آنجاییکه هر دو زانو در یک جراحی عمل می شوند، بیمار تنها یک بار تحت بستری و بیهوشی قرار می گیرد. در مقایسه با جراحی تک تک هر کدام از زانو ها، جراحی همزمان هزینه به نسبت کمتری دارد. علاوه بر این در صورتی که هر یک از زانوها جدا تحت جراحی قرار بگیرند، برای هر یک از جراحی ها استراحت چند هفته ای نیاز می باشد. در جراحی تعویض مفصل همزمان دو زانو، مدت زمان بهبودی کامل در هر فرد متفاوت است و بسته به شرایط جسمانی بیمار دارد ولی معمولا دوره نقاهت این جراحی بین 4 تا 6 هفته است.

عوارض تعویض مفصل همزمان دو زانو

انجام عمل جراحی تعویض همزمان دو زانو ممکن است باعث شود که بیماران در معرض ریسک بالاتری برای عوارض پزشکی قرار گیرند، که می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • از دست دادن حجم خون بیشتر

در حین انجام عمل تعویض هر دو زانو، ممکن است بیمار خون بیشتری از دست بدهد. بنا به گزارشات حدود 40 درصد از افرادی که تعویض مفصل همزمان هر دو زانو انجام می‌دهند، نیاز به تزریق خون دارند، در حالی که در افرادی که یک زانو جراحی تعویض مفصل می شود حدود 12 درصد، نیاز به تزریق خون پیدا می کنند.

 

  • افزایش احتمال بروز عوارض

به طور کلی، جراحی تعویض مفصل زانو از جمله جراحی هایی است که درصد موفقیت بالایی دارد، با این حال در برخی موارد عوارضی رخ می دهد. احتمال بروز عوارض در افرادی که تحت تعویض مفصل همزمان دو زانو قرار می گیرند بیشتر است ( درد پس از عمل و احتمال بروز عوارض عمده ای از قبیل آمبولی، عفونت زخم و یا انجام مجدد جراحی در جراحی همزمان افزایش می یابد)

 

  • مدت زمان طولانی تر بیهوشی

مدت زمان انجام جراحی تعویض مفصل همزمان دو زانو به مراتب بیشتر از جراحی تعویض یک مفصل زانو است و در نتیجه مدت زمان بیهوش بودن بیمار نیز بیشتر خواهد بود. افزایش مدت زمان بیهوشی، خطر عوارض را افزایش می دهد.

 

  • عدم توانایی در ایستادن بر روی هر دو پا

در جراحی همزمان دو زانو هر دو پای بیمار درگیر است و در نتیجه ایستادن بر روی پاها، یا تکیه کردن به یک پا و یا حتی استفاده از عصا و واکر کمی سخت تر خواهد بود، این امر بهبود و توانبخشی را پیچیده تر می کند.

 

دکتر سلیمانها

متخصص ارتوپدی و فوق تخصص جراحی زانو ( mehran soleymanha )
دانشیار گروه ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی گیلان
عضو انجمن جراحان زانو و آسیب های ورزشی

دکتر مهران سلیمانها

متخصص ارتوپدی – فوق تخصص جراحی زانو دانشیار گروه ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی گیلان عضو انجمن جراحان زانو و آسیب های ورزشی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا