آرتروپلاستی ( جراحی تعویض مفصل)

هشدار دارویی قبل از جراحی تعویض مفصل زانو

هشدارهای دارویی قبل از جراحی تعویض مفصل زانو

هشدار دارویی قبل از جراحی تعویض مفصل زانو : تعداد قابل توجهی از بیمارانی که تحت عمل جراحی تعویض مفصل زانو قرار می گیرند به علل مختلفی مانند مشکلات قلبی، دیابت و یا بیماری های زمینه ای دیگر، به طور منظم دارو مصرف می کنند.

برای به حداقل رساندن ریسک برخی از عوارض، تداخل با داروهای بیهوشی و یا ایجاد مشکلات حین عمل جراحی لازم است بعضی از داروهای مصرفی بیمار چند روز قبل از عمل جراحی قطع یا جایگزین شوند و یا مقدار آنها تغییر کند.

هشدار دارویی قبل از جراحی تعویض مفصل زانو
warfarin

 

هشدار دارویی قبل از جراحی تعویض مفصل زانو
آسپرین -ASA

بنابراین قبل از انجام جراحی تعویض مفصل زانو، ارائه شرح حال از سوابق پزشکی و مطلع ساختن پزشک از داروهای مصرفی بسیار حائز اهمیت است.

متاسفانه در بسیاری از موارد، بیماران داروهای روتینی مانند آسپرین را در شرح حال ذکر نمی‌کنند که عدم توجه به آن می تواند باعث بروز عوارض حین عمل جراحی تعویض مفصل زانو ‌شود.

به طور کلی زمانی که از بیمار شرح حال دارویی گرفته می‌شود لازم است لیست تمام داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه، داروهای گیاهی و مکمل هایی را که مصرف می‌کند و میزان مصرف آنها را دقیق ذکر کند.

علاوه بر این مصرف هرگونه مواد مخدر (از جمله الکل، نیکوتین و …) باید به پزشک اطلاع داده شود.

باید توجه داشت که قطع این داروها باید با نظر پزشک متخصص مربوطه و برای هر بیمار بنا به وضعیت خاص بیماری باشد، زیرا ممکن است نیاز به تجویز یک داروی جایگزین باشد.

هشدار دارویی قبل از جراحی تعویض مفصل زانو
osvix

قبل از جراحی تعویض مفصل زانو

قبل از عمل جراحی تعویض مفصل زانو چه داروهایی باید قطع شوند؟

در جدول زیر برخی از مهمترین داروهایی که لازم است قبل از عمل جراحی تعویض مفصل زانو قطع شوند یا به عبارتی هشدار دارویی قبل از جراحی تعویض مفصل زانو ، ذکر شده است:

 

نوع دارو

عوارض احتمالی حین با پس از جراحی تعویض مفصل زانو

مدت زمان قطع و شروع دارو

داروهای رقیق‌کننده خون

مانند آسپرین، وارفارین، پلاویکس، زالربان (ریواروکسابان)، اسویکس

ریسک خونریزی حین عمل جراحی و بروز عوارض مرتبط با خونریزی را بالا می‌برند وارفارین و آسپرین (یا داروهایی که حاوی آسپرین هستند) باید ۳ تا ۵ روز قبل از جراحی قطع شود

اسویکس (osvix) باید 5 تا 7 روز قبل از عمل جراحی قطع شود.

داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی

 مانند لفلونوماید ،آزاتیوپرین و سولفاسالازین

می‌توانند باعث ایجاد عفونت شوند

اختلال در ترمیم زخم

قطع دارو یک هفته قبل از جراحی

3 تا 5 روز پس از جراحی، در صورت بهبود زخم و عدم عفونت، دوباره شروع شوند.

توافق کلی در مورد بی‌خطر بودن ادامه برخی سرکوب‌کننده‌های ایمنی مانند آزاتیوپرین و سولفاسالازین وجود دارد، اگرچه برخی از نویسندگان توصیه می‌کنند که از مصرف این داروها در روز جراحی خودداری شود

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)

مانند ایبوپروفن، ایندومتاسین، سلکوکسیب، ناپروکسن، ملوکسیکام، پیروکسیکام

به علت اثر ضد پلاکتی که اعمال می‌کنند می توانند باعث افزایش خطر خونریزی شوند

ایجاد اختلال در بهبود زخم

این دارو ها نیمه عمر متفاوتی دارند، توصیه می شود که مصرف آنها قبل از عمل برای مدتی معادل پنج نیمه عمر داروها متوقف شود

شروع مجدد آنها 2 تا 3 روز پس از عمل

کورتیکواستروئیدها

مانند کورتیزون ،پردنیزولون ، متیل پردنیزولون، بتامتازون، دگزامتازون

استفاده طولانی مدت از کورتیکواستروئیدها با افزایش خطر عفونت حین عمل (5/2 تا 3 برابر بیشتر) و عوارض ترمیم زخم همراه است قطع تدریجی مصرف  کورتیکواستروئیدها

در بیمارانی که نمی‌توانند دوز مصرفی خود را به دلیل خطر تشدید بیماری کاهش دهند، اطمینان از تکنیک‌های دقیق استریل حین عمل، آنتی بیوتیک پروفیلاکسی مناسب اهمیت ویژه‌ای برخوردار است

اپیوئیدها

مسکن هایی مانند اکسی کدون، هیدروکودون ، کدئین، مورفین

بیمارانی که قبل ازجراحی تعویض مفصل زانو از اپیوئیدها استفاده می کنند، بعد از جراحی ممکن است تسکین درد کمتری داشته باشند پزشک ممکن است استفاده از اپیوئیدها را قبل از جراحی تعویض مفصل زانو محدود کنند تا تسکین درد پس از جراحی را بهینه کنند.

داروهای مورد استفاده در شیمی درمانی

می توانند باعث افزایش شیوع عفونت شوند

بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

یکی از داروهایی که در زمره هشدار دارویی قبل از جراحی تعویض مفصل زانو ، قرار دارد، داروهای رقیق کننده خون هستند. داروهای رقیق کننده خون از مهم‌ترین داروهایی هستند که استفاده از آنها 3 تا 5 روز پیش از جراحی قطع می شود و استفاده از آنها بعد از جراحی تعویض مفصل زانو (به صورت کلی ۲ تا ۶ هفته نیاز) ضروری است. داروهایی مانند ریواروکسابان ، آسپرین ، وارفارین ، هپارین و … می تواند به صورت تزریقی و خوراکی تجویز شود .

 

 

دکتر مهران سلیمانها

متخصص ارتوپدی – فوق تخصص جراحی زانو دانشیار گروه ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی گیلان عضو انجمن جراحان زانو و آسیب های ورزشی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا