شکستگی کشکک

درمان شکستگی کشکک زانو

درمان شکستگی کشکک زانو

شکستگی های کشکک زانو

در اغلب موارد شکستگی کشکک زانو به علت ضربه مستقیم(افتادن بر روی زانو، ضربه مستقیم ناشی تصادفات) رخ می دهد. علاوه بر ضربات مستقیم، شکستگی کاسه ی زانو می تواند به صورت غیرمستقیم نیز ایجاد شود، انقباض ناگهانی و شدید عضله ی چهارسر ران، می تواند کشکک زانو را به طرف خود بکشند و به شکستگی کشکک زانو منجر شود.

 

انواع شکستگی های کشکک

شکستگی های کشکک زانو معمولا چند تکه هستند ولی قطعات شکسته شده جابجایی زیادی ندارند.

انواع شکستگی های کشکک
انواع شکستگی های کشکک

 

درمان های شکستگی کشکک زانو

روش های درمان بدون جراحی

آسیب های کوچک کشکک زانو را می توان با استفاده از آتل بندی یا گچ گیری آن تا زمان ترمیم استخوان، درمان کرد. در مواردی که قطعات شکسته شده بدون جابجایی باشند درمان غیر جراحی توصیه می شود. پزشک با استفاده از گچ بلند زانو و بی حرکت نگه داشتن زانو کمک می کند تا استخوان های شکسته شده فرصت ترمیم و جوش خوردن داشته باشند.

در این مدت بیمار باید با انجام انقباضات ایزومتریک عضله چهارسر آن را قوی نگه دارد و برای راه رفتن از عصای زیر بغل استفاده کند. گاهی آسیب به گونه ای است که پزشک، فرد را به مدت 6 تا 8 هفته از اعمال نیروی وزن بر زانو منع می کند.

درمان غیرجراحی شکستگی کشکک
درمان غیرجراحی شکستگی کشکک

روش های درمان جراحی

اگر قطعات شکسته شده از هم جدا شده و دچار جابجایی شده باشند بیمار نیاز به عمل جراحی خواهد داشت. در این موارد جااندازی باز و تثبیت قطعات شکسته شده توسط پین و سیم دارد.

گاهی اوقات استخوان در محل اتصال به تاندون های بالا و یا پایین خود دچار شکستگی خرد شده و چند تکه می شود.در این حال ممکن است پزشک معالج تکه های خرد شده را خارج کند و تاندون را به قسمت باقیمانده کشکک متصل کند.گاهی وسط کشکک بشدت خرد شده است.

در این حالات جراح ممکن است این قطعات ریز و خرد شده را خارج کرده و دو قطعه بزرگ و عمده بالا و پایین را به یکدیگر متصل کند.

بندرت در شکستگی های بسیار خرد شده کل کشکک، پزشک ارتوپد مجبور می شود تمام قطعات خرد شده یعنی تمام کشکک را خارج ساخته و تاندون های چهارسر در بالا را به تاندون کشکک در پایین متصل کند.

درمان جراحی شکستگی کشکک زانو
درمان جراحی شکستگی کشکک زانو

 

درمان جراحی شکستگی کشکک زانو
درمان جراحی شکستگی کشکک زانو

درمان جراحی شکستگی کشکک زانو
درمان جراحی شکستگی کشکک زانو

بازتوانی بعد از جراحی

پزشک معالج  مشخص می کند که چه مدت بعد از شکستگی کشکک زانو فرد اجازه دارد روی زانوی خود وزن گذاری کند. هم درمان جراحی و هم در ترمیم به روش غیرجراحی، توانبخشی یک اصل مهم در مراحل درمان است تا فرد هر چه سریعتر و بهتر به فعالیت های روزانه و معمول خود بازگردد.

با توجه به اینکه در مراحل درمان نیاز است تا زانو به مدت زمان طولانی ثابت و بدون حرکت نگهداری شود عضلات ناحیه ران ضعیف می شوند و مفصل زانو تا حدی خشک می شود. برای توانبخشی به این عضلات و کاهش سفتی زانو، انجام تمرینات لازم برای بدست آوردن مجدد دامنه حرکتی زانو و تقویت عضلات ران تحت نظر پزشک معالج و فیزیوتراپیست توصیه می گردد.

دکتر سلیمانها

متخصص ارتوپدی و فوق تخصص جراحی زانو ( mehran soleymanha )
استاد تمام گروه ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی گیلان و عضو انجمن جراحان زانو و آسیب های ورزشی
کلینیک زانوی رشت (rasht knee clinic)

دکتر مهران سلیمانها

متخصص ارتوپدی – فوق تخصص جراحی زانو استاد تمام گروه ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی گیلان عضو انجمن جراحان زانو و آسیب های ورزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا